Η διδασκαλία της Ιστορίας στο δημοτικό μας

Ας κάνουμε την Ιστορία αγαπημένο μάθημα των παιδιών, χρησιμοποιώντας το παιχνίδι και την τεχνολογία!
    Ας κάνουμε τους μαθητές μας μικρούς ιστορικούς, μαθαίνοντάς τους να αξιοποιούν τις πηγές και να ανατρέχουν σε αυτές!
    Ας διδάξουμε την Ιστορία… με κέφι και φαντασία! Να τι έχουμε ετοιμάσει για τη νέα σχολική χρονιά 2021-22:
    Κουτιά ανακαλύψεων ιστορίας Γ΄ και Δ΄ δημοτικού με πολύτιμα “ευρήματα” , έργα τέχνης, ακόμα και υλικά μεταμφιέσεων που γίνονται μέρος του παιχνιδιού.

Δημιουργία διδακτικού υλικού των σημαντικότερων γεγονότων και μαχών, το οποίο θα χρησιμοποιήσουν οι μαθητές μας, για να συνθέσουν τα δικά τους ιστορικά video αναπαράστασης. Στο παρακάτω link μπορείτε να δείτε ως παράδειγμα το τελικό αποτέλεσμα της εργασίας για τη μάχη του Μαραθώνα από την Ιστορία της Δ΄Δημοτικού:

Εάν είστε γονείς ή συνάδελφοι εκπαιδευτικοί και σας άρεσε η παραπάνω πρόταση διδασκαλίας, μπορείτε να κατεβάσετε και να τυπώσετε από τους παρακάτω συνδέσμους τις εικόνες για την αναπαράσταση της Μάχης του Μαραθώνα.

Κατεβάστε και τυπώστε τον παιδικό χάρτη μας για τη μάχη του Μαραθώνα.

Κατεβάστε και τυπώστε τις φιγούρες, για να αναπαραστήσετε τη μάχη.

Δημιουργία βιντεομαθημάτων στην πλατφόρμα ασύγχρονης εκπαίδευσης του σχολείου μας (e-τάξεις moodle), για τη παρουσίαση της σχολικής ύλης, αλλά και για τον εμπλουτισμό της. Δείτε ένα σύντομο παράδειγμα εμπλουτισμού ύλης από την Ε΄δημοτικού:
    Δημιουργία δραστηριοτήτων αξιοποίησης αυθεντικών πηγών (Ντετέκτιβ κειμένων, ευρημάτων, εικόνων) στα πλαίσια ομαδοσυνεργατικής λειτουργίας της σχολικής τάξης.
    Παράδειγμα αξιοποίησης πηγής (κείμενο) στην Ιστορία Γ΄δημοτικού:
    Παράδειγμα αξιοποίησης πηγής (κείμενο) στην Ιστορία Ε΄δημοτικού:
    Διαδραστικό υλικό με  αναδιπλούμενες ιστορικές χρονοσειρές, κατασκευές, δραστηριότητες φιλαναγνωσίας, εκπαιδευτικές εκδρομές και παιχνίδια παρατήρησης εικόνων!

Η ιστορία μπορεί να γίνει συναρπαστική!