200 χρόνια από την επανάσταση του 1821

200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση! Πλησιάζει η μεγάλη επέτειος, μία ημέρα μνήμης και γιορτής για όλη την Ελλάδα.

Κάθε χρόνο τέτοια εποχή το σχολείο μας ντυνόταν στα γαλανόλευκα. Δοκιμάζαμε τις παραδοσιακές μας φορεσιές. Πώς θα σταθεί το μαντήλι και το φέσι στα μαλλιά σου; Κάναμε πρόβες για τις θεατρικές μας παραστάσεις και μαθαίναμε τον ρόλο και εμείς μαζί σου. Είχαμε αγωνία να πεις όμορφα το τραγούδι και χαιρόμασταν πιο πολύ από σένα για το χειροκρότημα που έπαιρνες όταν τα κατάφερνες. Στο μάθημα της γυμναστικής πάντα κάποια τάξη να χόρευε παραδοσιακούς χορούς και ακουγόταν το μέτρημα μέχρι το 12 για τον καλαματιανό ή το “ένα, δύο” για τον βηματισμό της σχολικής παρέλασης.

Φέτος, το 2021 είναι μία χρονιά τόσο διαφορετική. Μία χρονιά που μας υπενθύμισε να εστιάζουμε στα θετικά, να εκτιμούμε όσα έχουμε, να μη θεωρούμε τίποτα δεδομένο, να αναζητούμε την ουσία, να σκεφτόμαστε τον διπλανό μας, να είμαστε μαχητές, να έχουμε υπομονή, να δώσουμε και εμείς τον δικό μας αγώνα.

Αυτή τη χρονιά, που μάθαμε να παραμένουμε κοντά και ας είμαστε μακριά, γιορτάζουμε διαφορετικά, γιορτάζουμε ψηφιακά, αλλά με πολλές σκέψεις και συναισθήματα μαζί με τα παιδιά μας.

Ψηφιακή γιορτή με κόμικ: Το θεατράκι του σχολείου μας μπορεί φέτος να μη φιλοξένησε τη γιορτή μας, αλλά το δημιουργήσαμε με κόμικ για να γιορτάσουμε ψηφιακά.

Τα εορταστικά κόμικ μάς άρεσαν τόσο πολύ, που δημιουργήσαμε ιστορίες με στιγμές από την Επανάσταση του 1821.

Μικροί ιστορικοί: Ας ανατρέξουμε στις πηγές για την Ελληνική Επανάσταση! Τι μας μαρτυρούν τα αυθεντικά κείμενα και τα έργα τέχνης για τη ναυμαχία του Ναυαρίνου; Ας ανακαλύψουμε τι συνέβη και ποιος ήταν ο αντίκτυπος των γεγονότων.

Οι σημαίες της Επανάστασης: Τις γνωρίσαμε μαζί με τα γεγονότα.

Παίζουμε την ιστορία στα δάχτυλα: Quiz, puzzle, on line παιχνίδια και διαγωνισμοί, για να γνωρίσουμε τα γεγονότα και τους ήρωες μέσα απο το παιχνίδι.

Αν θέλετε μπορείτε να παίξετε και εσείς κάποιο από τα quiz μας:

“Γλώσσα μου έδωσαν ελληνική”: Μελετάμε λέξη λέξη μερικά από τα διαχρονικά αριστουργήματα της ποίησης και μαθαίνουμε να τα διαβάζουμε με την καρδιά μας!

Lord Byron: Ας τον γνωρίσουμε μέσα από τα κείμενα στη δική του γλώσσα, στην ψηφιακή τάξη των Αγγλικών.

Η προσφορά των φιλελλήνων στον αγώνα ήταν συγκινητική . Οι φιλέλληνες και σήμερα είναι πολλοί και βρίσκονται δίπλα στη χώρα μας σχετικά με την επιστροφή των γλυπτών του Παρθενώνα στην Ελλάδα. Δείτε τις σκέψεις των μαθητών μας εδώ.

Τι θα γινόταν εάν υπήρχαν οι υπολογιστές το 1821; Σίγουρα τα μέλη της Φιλικής Εταιρείας θα τους χρησιμοποιούσαν! Ας κωδικοποιήσουμε και αποκωδικοποιήσουμε το μήνυμα μίας εικόνας με τη βοήθεια του υπολογιστή!

Φιλική εταιρεία: Γινόμαστε και εμείς μέλη της και μεταφράζουμε τα μυστικά μηνύματα του αγώνα!

Νιώθουμε δημιουργικοί: Τέχνη και κατασκευές για τη μεγάλη αυτή γιορτή!

Παραδοσιακά μουσικά όργανα: Τα γνωρίσαμε μέσα από μία ψηφιακή βόλτα στο μουσείο λαϊκών οργάνων!

Έργα τέχνης εμπνευσμένα από την Επανάσταση του 1821: Πάμε μια ψηφιακή βόλτα στην Πινακοθήκη;

Ελληνικοί παραδοσιακοί χοροί και δημοτικά τραγούδια: Τι ρόλο είχαν και έχουν τα δημοτικά τραγούδια στη ζωή των Ελλήνων; Ποιοι είναι οι παραδοσιακοί χοροί και πώς χορεύονταν;

Φιλαναγνωσία: Με αφορμή το βιβλίο του Φ. Μανδηλαρά “Η επανάσταση του 1821” και διαδικτυακές δραστηριότητες, ταξιδέψαμε στο χρόνο και στα γεγονότα!

Ώρα για τραγούδι: Στην ψηφιακή μας τάξη γνωρίσαμε και τραγουδήσαμε τραγούδια από την ελληνική μουσική μας παράδοση, αλλά και πιο σύγχρονες συνθέσεις.

Βιβλία και παιχνίδια, που χρησιμοποιήσαμε:

Τα υλικά τηλεκπαίδευσης μάς βοήθησαν να παρακολουθήσουμε τα ψηφιακά μαθήματα από το σπίτι:

Για τους μεγαλύτερους…

Μπορείτε να διαβάσετε ένα πολύ ενδιαφέρον επετειακό άρθρο για την προφορά της νεοελληνικής γλώσσας εδώ.