Deutsch? Warum nicht? Μάθημα γνωριμίας με τα Γερμανικά

Λίγες ημέρες μετά το πρώτο κουδούνι, οι μαθητές της Δ΄τάξης θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το μάθημα γνωριμίας με τη Γερμανική γλώσσα, καθώς θα κληθούν να επιλέξουν τη 2η ξένη γλώσσα της επιλογής τους.

Wir lernen Deutschland kennen. Wir lernen die deutsche Kultur und Mentalität kennen.

map_germanΑς δούμε μερικές ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τα Γερμανικά από το www.deutsch.gr!
    Ήξερες ότι…

Ο Λούθηρος μετέφρασε το 1521 το κείμενο της Αγίας Γραφής από τα ελληνικά στα γερμανικά. Έτσι εξηγούνται οι ομοιότητες στη δομή της γερμανικής με την αρχαία αλλά και τη νέα ελληνική γλώσσα στο συντακτικό τους. Το γεγονός αυτό καταρρίπτει το μύθο ότι η εκμάθηση της Γερμανικής είναι δύσκολη, ειδικά για τους Έλληνες!
    Οι ομοιότητες στη δομή και σύνταξη της ελληνικής και της γερμανικής, καθώς επίσης και η ευκολία στην ανάγνωση λέξεων οδηγούν τους ειδικούς στο να προτρέπουν τους μαθητές και τις μαθήτριες με μαθησιακές δυσκολίες στην επιλογή της εκμάθησης των γερμανικών.
    Η Αγγλική και η Γερμανική γλώσσα είναι συγγενικές γλώσσες, συνεπώς πολλές λέξεις έχουν κοινή ρίζα και ετυμολογία.
    Η Γερμανία παραμένει ο σημαντικότερος εμπορικός εταίρος της Ελλάδας. Η γνώση της Γερμανικής προσφέρει ευκαιρίες στην αγορά εργασίας σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Ένα μεγάλο μέρος των τουριστών προέρχεται από γερμανόφωνες χώρες. Αυτό καθιστά τη γνώση της γερμανικής γλώσσας πολύτιμη στον τομέα του τουρισμού.
    Τα Πανεπιστήμια της Γερμανίας, της Αυστρίας και της Ελβετίας φημίζονται για το υψηλό επίπεδό τους και είναι πόλος έλξης πολλών φοιτητών για προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές σπουδές.
    Σύμφωνα με επίσημα στοιχεία του Υπουργείου Παιδείας (Απρίλιος 2011) στα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας, μετά την Αγγλική ακολουθεί η Γερμανική (18%) και έπειτα η Γαλλική γλώσσα (15%).

Σας περιμένω να μάθουμε Γερμανικά!
    Deutschlernen macht Spaß!

Χριστίνα Πουλόγιαννη