50 λέξεις για το παιδικό δωμάτιο!

Στη σχολική αίθουσα της Α΄δημοτικού του σχολείου μας κάθε αντικείμενο έχει τη δική του πολύχρωμη ταμπελίτσα. Μία δραστηριότητα εύκολη και χρήσιμη, που σας την προτείνουμε και για το δωμάτιο των παιδιών στο σπίτι.

Για τους μικρούς μαθητές που φοιτούν ή θα φοιτήσουν στην Α’ τάξη ένας από τους πρώτους στόχους, που θα χαρούν να κατακτήσουν είναι η αναγνώριση και ανάγνωση λέξεων, που συνδέονται με πράγματα της καθημερινότητάς τους. Η συνεχής οπτική επαφή με τις λέξεις και την σωστή ορθογραφία τους και η σύνδεση τους με τα αντίστοιχα αντικείμενα ενθαρρύνεται από την παιδαγωγική βιβλιογραφία και προτείνεται στα αναλυτικά προγράμματα.

Ακολουθήστε τα βήματα της δραστηριότητας:

1. Πατήστε επάνω στις εικόνες και “κατεβάστε” δωρεάν τις καρτέλες των λέξεων σε αρχεία pdf.
    2. Εκτυπώστε και κόψτε τις καρτέλες.
    3. Διαβάστε δυνατά τις λέξεις στο παιδί και ζητήστε του να τις κολλήσει στο κατάλληλο αντικείμενο μέσα στο δωμάτιό του.
    4. Μπορείτε σταδιακά να προσθέτετε όλο και περισσότερες λέξεις στο παιδικό δωμάτιο, “κατεβάζοντας” και κόβοντας περισσότερες καρτέλες.
    5. Καλή επιτυχία!

lexeis 1-10  lexeis11-20  lexeis21-30  lexeis31-40  lexeis41-50

Περισσότερες παιδαγωγικές προτάσεις και δραστηριότητες από την ομάδα εκπαιδευτικών της Σχολής Κανάση.

Εάν σας άρεσε η ιδέα, θα χαρούμε να τη μοιραστείτε! 🙂

1 comment

• Άννα
      / Απάντηση

Εξαιρετική ιδέα! Μόλις τύπωσα τις πρώτες 10 λέξεις και θα πω στην κόρη μου να τα κόψει η ίδια καθώς λατρεύει τη χαρτοκοπτική!